V projekte aj pri následnej stavbe rodinného domu je dobré myslieť na vhodne zvolené zateplenie. V tejto fáze sa oplatí osloviť odborníkov na zateplenie a nenechať rozhodnutie na projektantovi so všeobecnými znalosťami. S istým zveličením by sa to dalo vyjadriť slovami „Ak nie ste profesionál v oblasti zateplenia, obráťte sa na odborníkov. Ak ste profík, je potreba sa riadiť pravidlom č.1.“

Zatepliť dom nie je „kozmická veda“, ale ….

Nestačí si jednoducho povedať: „… mne stačí desiatka polystyrén – to ma prežije“. Touto vetou si môžete vystavať iba základy budúcich zdravotných problémov, vyvolaných napríklad plesňami vo vnútri objektu. Pretože zle zvolený materiál a jeho nevhodná hrúbka vytvárajú podmienky pre vznik a šírenie plesní.

U dodatočného zateplenia už existujúcich rodinných domov je potrebné napríklad vedieť:

  • aký materiál bol použitý pre výstavbu domu a aká je jeho hrúbka,
  • v akom stave je vrstva existujúce omietky,
  • aká je súdržnosť jednotlivých vrstiev fasádneho systému, apod.

Samostatnou kapitolou je zateplenie starších a veľmi starých domov, objektov či poľnohospodárskych usadlostí, postavených z pestrej zmesi prírodných materiálov ako je kameň, opuka, pieskovec alebo hlinené tehly. Hrúbka muriva okolo 80 cm nie je v podobných prípadoch žiadnou zvláštnosťou, a hovoriť tak o zateplení v klasickom zmysle slova nemá význam. Tu je už veľmi nutné angažovať odborníka na „zateplenie“.

Pri voľbe zateplenia môžu hrať úlohu osobné skúsenosti, ale aj predsudky alebo neznalosť problematiky

Aj v tejto fáze pripomenieme zásadné pravidlo z úvodu článku: obráťte sa vždy na profesionálov v obore zateplenia. Nie vždy totiž ide len o samotné zateplenie, ale výsledné dielo ovplyvňuje rad ďalších funkcií a výpočtov, ktoré sú s týmto fenoménom spojené. Pre lepšiu orientáciu a doplnenie môžeme uviesť, že sa hodnotí napr. difúzita, odpor prestupu tepla, rosný bod, hrúbka muriva a izolantu. S tým súvisí práve výber izolantu – z tých najbežnejších sa používa stabilizovaný polystyrén (EPS), minerálna vlna (MW) nebo resolové dosky.

Hra na experta sa nevypláca

Z uvedeného popisu je zrejmé, že snaha zvoliť si sám, bez konzultácie s profíkom, ktorý materiál je pre môj dom najlepší, aká by mala byť jeho hrúbka a ako by mali vyzerať ďalšie vrstvy systému, nie je cestou k úspechu. Veľká časť ľudí si po prečítaní niekoľkých článkov na internete alebo zaručeného „poradcu“ myslí, že už sú odborníkmi v oblasti zateplenia. Našuškávačov, ktorí čitateľovi vnuknú myšlienky typu „čo by som na tom skazil, nič na tom nie je“, je okolo nás veľa.

Lepšie je si nechať poradiť a mať všetko na dlhú dobu bez starostí

Chovajme sa preto ako profesionáli a zverme svoje starosti, problémy, nápady a návrhy odborníkom. Ideálnym pomocníkom vám môže byť v takomto prípade mobilné fasádne štúdio Sto, ktoré na vyžiadanie a zadarmo navštívi aj vás.

Stačí vyplniť formulár a spoločnosť Sto za vami vyšle jedného zo svojich obchodno-technických zástupcov, ktorý s vami preberie konkrétne možnosti vašej nehnuteľnosti a odporučí vhodné riešenie.

Áno, čítate správne! Túto veľmi atraktívnu a bezplatnú službu ponúka spoločnosť Sto Slovensko všetkým majiteľom rodinných domov. Mobilné fasádne štúdio príde priamo k vám, v čase, ktorý vám bude vyhovovať.

Nemusíte nikam chodiť a tráviť veľa času zameriavaním domu či hľadaním správneho riešenia
Nezáleží tiež, či máte nezateplenú novostavbu alebo uvažujete o rekonštrukcii už stojaceho rodinného domu. Veľa investorov sa doteraz spoliehalo na stavebniny vo svojom okolí, ale prečo chytať za nohy, keď môžete za hlavu.

Spoločnosť Sto Slovensko je súčasťou medzinárodného koncernu, ktorý je svetovým lídrom v oblasti kontaktných zatepľovacích systémov. Základom ponuky sú najkvalitnejšie produkty, prvotriedne služby, poradenstvo a individuálny prístup. Sme priamym a kompetentným partnerom, u Sto nie je medzi vami ako investorom a nami v úlohe dodávateľa žiaden medzistupeň.

Dajte na našich obchodno-technických poradcov a pracovníkov technického oddelenia Sto Slovensko. Stačí len trochu chcieť a dostanete najvyšší štandard kvality materiálov a služieb.