Originálna fasáda, realizovaná podľa vkusu investora, je dnes už samozrejmosťou. Niekto dosiahne jedinečnosť svojej stavby pomocou výrazných architektonických prvkov, iný preferuje menej často používané obkladové materiály alebo štruktúry povrchov. Medzi bežné a pomerne ľahko dostupné nástroje patrí v očiach majiteľov domov aj výrazný farebný odtieň. A nie vždy to je z dôvodu byť originálny za každú cenu. proste sa mu len konkrétny odtieň na fasáde jeho domu páči. Jeden by povedal, že „proti gustu žiaden dišputát“, ale ako väčšina veci aj tu musí prísť to povestné „ale“.

Tmavé odtiene na zateplenej fasáde: je to možné, ale…

Pre dosiahnutie požadovaného tepelného a finančného komfortu bývania musí majiteľ domu zabezpečiť aj pomerne vysoké tepelno-izolačné vlastnosti obvodových stien. Technicky aj ekonomicky najvhodnejším riešením býva použitie vonkajšieho kontaktného zatepľovacieho systému s polystyrénom a povrchom z tenkovrstvovej prefarbenej omietky. Avšak práve tu môže vzniknúť problém – nie každý výrazný či sýty farebný odtieň býva pre použitie na zatepľovacích systémoch vhodný.

Tmavé odtiene fasád sú v dnešnej dobe in.

Teplo nemôže dnu ani von

Slnečné lúče, dopadajúce na fasádu nezatepleného domu z masívneho muriva, ohrievajú povrch a vzniknuté teplo je rýchlo odovzdávané do vnútra konštrukcie, kde sa „rozplynie“ a schová, v noci je potom postupne vysálané späť. To u súčasných zateplených stavieb nie je možné – v zatepľovacích systémoch máme proti úniku tepla z interiéru smerom von inštalovaný tepelný izolant. Polystyrén síce nepustí teplo z domu von, ale tiež bráni jeho prechodu do konštrukcie. Teplo potom v priebehu slnečného dňa zostáva v tenkej vrstve fasádnej omietky a zvyšuje teplotu jej povrchu.

Zvýšená teplota poškodzuje omietku

Pri použití tmavých farebných odtieňov môže na fasádach pod vplyvom slnečného žiarenia stúpnuť teplota povrchových plôch až na 80 °C. To je kritický teplotný rozsah pre stenové konštrukcie. Následkom teplotnej rozťažnosti v nej dochádza k tvorbe mikrotrhlín alebo aj k jej oddeľovaniu od podkladovej vystuženej stierky.

Tmavé odtiene na fasáde vyžadujú technologicky odpovedajúce náterové materiály

Riešením spoločnosti Sto je matná fasádna farba StoColor X-black, ktorá je vybavená schopnosťou udržovať maximálnu teplotu pod 70° C.

Farba nielen odráža slnečné svetlo z oblasti blízkej infračervenej časti spektra a znižuje solárny ohrev povrchov fasád. Naviac tiež dokonale kopíruje štruktúru omietky a zvyšuje odolnosť proti tvorbe trhlín v podklade. Farba StoColor X-black je samozrejme vysoko vodoodpudivá, paropriepustná a odolná alkáliám.

Spojenie zatepľovacieho systému StoTherm Classic® so Stolit X-black je pre tmavé fasády ideálne

Stolit X-black v kombinácii so StoTherm Classic® dáva majiteľom domov istotu dobre investovaných financií. Zatiaľ čo zatepľovací systém StoTherm Classic® je extrémne odolný a zaručuje dlhodobé

zachovanie hodnoty, omietka Stolit X-black, tónovateľná takmer vo všetkých farebných odtieňoch systému StoColor a na želanie aj v celom rade ďalších farebných odtieňov, spoľahlivo odoláva hrozbám, vyplývajúce z používania tmavých fasádnych farieb. Spoločne tak oba produkty tvoria bezkonkurenčný tím, ktorý majiteľovi domu zaistí dokonalý vzhľad a trvanlivosť fasády.

V prípade záujmu o zateplenie Vášho rodinného domu, prosím využite náš dopytový formulár a my Vás budeme v najbližšom možnom termíne kontaktovať.